2014. április 11., péntek

Kezdjük az elején...



Az öreg Stan „The Man” Lee
Az ember, aki milliárdos üzletágat varázsolt a képregény bizniszből, akinek köszönhetően szinte mindenki tudja, mi is az a Marvel. Gondolom, egyetértetek velem abban, hogy ha szétosztanánk a fantáziáját, komolyan felvirágoztatna néhány marketing és reklámügynökséget.

Az is biztos, hogy ha Stan nem kreatívkodik annyit, ma bizony nem létezne sem Pókember, sem Hulk, sem Thor, sem Amerika Kapitány, sem a Fantasztikus Négyes, sem az X-Men, sem az a kismillió jó és gonosz szuperhős és persze nem létezne kedvencünk sem.

Ő alkotta meg Vasembert, azaz Tony Starkot, az elcsépelten „milliárdos playboy zseninek” titulált figurát. Lássuk be, tényleg az. Ám olyan szerkó(k)ban  én is arcoskodnék.


Tony Stark

Tony Stark először 1963 márciusában jelent meg a Tales Of Suspense 39. számában. Fontos megemlítenünk még három úriembert, akik komolyan részt vettek a karakter kitalálásában és megformálásában. Ők Larry Lieber író, Don Heck és Jack Kirby rajzolók.

Kevesen tudják, de Tony Stark alakját Stan Lee egy valódi emberről mintázta. Ő nem más volt, mint Howard Hughes, az 1900-as években élt amerikai producer, filmrendező, mérnök és pilóta. Lee szerint ez a fazon egy „futóbolond”, aki mellesleg zseniális ötletekkel tud előállni, nem mellesleg imádja a kalandokat, a pénzt és persze a nőket.

A történet

A sztorit nem taglalnám hosszan, hiszen mindnyájan ismerjük. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy az eredetileg kitalált képregény figura, sokkal inkább egy antikommunista „híró” volt, mintsem az a playboy, amit a film adaptációban láttunk. A képregény szerint Tony szívébe Vietnamban fúródik a repesz, melyet egy különleges mellvérttel tud távol tartani.  

Az apjától örökölt Stark Industries élén, zsenialitásának köszönhetően Tony szép kis vagyonra tett szert, mint fegyvermágnás, pláne abban a korban, amikor az ipari kutatást már inkább nagyüzemi szinten volt divat művelni. Ám az ifjú Starknak rá kellett jönnie, hogy fegyvergyártással és értékesítéssel nem fogja megváltani a világot. Inkább "a fegyverrel", amiben ő maga változtathatja meg a történelem menetét. Így kelt életre a modern páncélos lovag, Iron Man.

Tony Stark, azaz a Vasember története óriási sikereket ért el a kitörésre és hősies életre vágyó amerikaiak között. Szinte felsorolhatatlan képregényben jelent meg, hiszen Tony Stark hihetetlenül egyedi és makacs jelleme, szinte egyetlen hőssel nem volt összehasonlítható.


A páncél

Ha feltesszük a kérdést miért is rajongunk annyira ezért a nagyképű fickóért? A válasz roppant egyszerű. A képregények hasábjaitól napjaink nagy felbontású képkockáiig, Tony Stark az egyetlen olyan figura, aki valójában egy sebezhető ember. (Nem csak fizikálisan, lelkileg is.) Nincs szuper erő, nincs túl sok fakszni. Van helyette gógyi és egy rakás páncél. Tony szinte folyamatosan fejlesztette ezeket, a megjelölésben ezért hallani a kezdetben Model, azaz Modell, majd a Mark, azaz Változat, számmal ellátott jelöléseit. Minden fontosabb küldetéshez, újabb funkciókhoz, újabb páncél épült. Egyik a víz alatt, másik az űrben és sorolhatnánk napestig. (Még Hulk ellen is készült egy, szerencse, hogy közben jóba lettek.)

A film prototípusánál használt ezüst és a későbbi arany-piros festés is a képregényből jön és persze a két tenyéren látható repulzor-fegyverek is, amik először a Mark 3-asba kerültek be. A mellkason található sugárnyaláb-fegyver is ennél a Változatnál debütált, ezek váltották fel a korábbi mágneses taszítófegyvert.


A film

Vasember sztorijáról -bátran állíthatjuk-, a 2008-as film adaptáció fújta le a port. Az én legnagyobb elismerésemet azonban Stan Winston tervező csapata vívta ki, hiszen olyan gyönyörű fazont szabtak Tony vasruháinak, hogy a mai napig csodálom mindegyiket.(Rajongásom tárgyát, mai napig ezek adják leginkább.)

Természetesen Robert Downey Jr. kiválasztása is óriási húzás volt, hiszen a való életben is kicsit lökött filmsztár, tökéletesen formálta meg Tony Starkot. Talán szerethetőbbé is tette a képregényekben kissé mogorvának és uralkodás mániásnak tűnő karaktert.

Sokan állítják, egyet is értek, hogy a legeltaláltabb rész talán pont a 2008-as „Iron Man” volt, hiszen ott nem kacsintott be földön túli szuper erő. Ez volt talán a leginkább hihető és életszerű sztori. (Leszámítva azt, hogy nincs az a valóság, ahol ne turmixolna pépesre, ha perecelnél egy hatalmasat egy ilyen maskarában.)
Persze Hollywood nem a rajongóknak dolgozik csak, így érthető, hogy be kellett vonni a vadászgépeknél, tankoknál, és más robotoknál komolyabb ellenfeleket is a második és harmadik részben, de persze ezekkel sincs semmi baj.  Meglepetésre a második legkedveltebb film (az első rész után) egy olyan eposz, ami nem Vasember név alatt futott. A Bosszúállók (The Avengers) jó humorú és akcióban bővelkedő jelenetei, a más hősökkel való együttműködés, a csapatjáték jót tettek Vasemberünknek is. Ha pedig Bosszúállók? Vasembert legközelebb pont egy ilyen sztoriban láthatjuk viszont, hiszen  2015 nyarán jön az Avengers - Age of Ultron. Erről azonban egy másik bejegyzésben...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése